Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Czy w ciąży powinno się stosować streaching?

Czy w ciąży powinno się stosować streaching?

Poród siłami natury można porównać do Olimpiady sportowej. Każdy sportowiec przygotowuje się do niej na długo przed nią i dlatego każda Młoda Mama powinna wiedzieć, że przygotowania do aktywnego porodu trzeba zacząć już we wczesnych etapach ciąży.

Do przemyślenia jest nie tylko kwestia prawidłowych ćwiczeń fizycznych dostosowanych indywidualnie do wieku ciąży i możliwości kobiety, ale również kwestia stretchingu porodowego. Musimy pamiętać, że poród aktywny, to poród w ruchu. Dobry, efektywny, pewny ruch – to mięśnie dobrze dotlenione i uelastycznione, które adaptują się podczas wysiłku i pozycji wertykalnych oraz przyspieszają i ułatwiają poród. Odpowiedni stretching najpierw ciążowy, a potem przedporodowy, poprawia zakres ruchu w stawach biodrowych, otwiera klatkę piersiową przez co poprawia efektywność oddechu porodowego, co wiąże się z kolei z lepszym dotlenieniem malucha, poprawia elastyczność mięśni biodrowo-lędźwiowych, które tworzą swego rodzaju „ zjeżdżalnię” dla rodzącego się dziecka.

Wszystkie powyższe czynniki istotnie poprawiają kondycję kobiety rodzącej, co ma duży wpływ na jej stan hormonalny, a przez to może istotnie wpłynąć na szybkość i łatwość rozwierania się szyjki macicy. Istotnym czynnikiem jest również uelastycznienie większych grup mięśniowych: mięśni grzbietu, mięśni kończyn dolnych oraz kończyn górnych. Większy zakres ruchów w stawach poprawia stabilność kobiety rodzącej podczas pozycji wertykalnych.