Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Angiologia – nasza oferta

Angiologia – nasza oferta

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu.

USG tętnic szyjnych i kręgowych

W jakim celu wykonuje się badanie?
  • podejrzenie zwężenia tętnicy szyjnej – obecności blaszek miażdżycowych,
  • ocena kompleksu intima – media (IMT). Kompleks ten polega na pomiarze grubości odpowiednich elementów ściany tętnicy, co jest wykładnikiem rozwoju miażdżycy w organizmie.
  • ocena tętnic kręgowych, ich średnicy oraz prędkości i kierunku przepływu krwi. Wyklucza się w ten sposób zespół podkradania tętnicy podobojczykowej.
  • diagnostyka zawrotów i dolegliwości bólowych głowy
Przebieg badania

Przed badaniem należy zdjąć biżuterię z szyi. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania. Pacjent kładzie się na leżance na plecach z nieco odchyloną głową do tyłu i na bok. Lekarz po nałożeniu żelu na głowicę USG przykłada ją do szyi pacjenta oceniając tętnice poprzecznie i podłużnie oraz wykonuje pomiary prędkości przepływu krwi w naczyniach.

 

USG tętnic kończyn dolnych

W jakim celu wykonuje się badanie?
  • diagnostyka dolegliwości bólowych kończyn dolnych
  • ocena nasilenia zmian miażdżycowych
  • diagnostyka tętniaków, malformacji naczyniowych
  • ocena zwężeń i niedrożności tętnic kończy dolnych
Przebieg badania

Przed badaniem nie wymaga się szczególnego przygotowania. Pacjent kładzie się na leżance na plecach. Przebieg tętnic ocenia się w przekroju poprzecznym i podłużnym wykonując również pomiary prędkości przepływu krwi. Dzięki temu można zobrazować obecność blaszek miażdżycowych, a także stopień w jakim zwężają one naczynie.

 

USG żył kończyn dolnych

W jakim celu wykonuje się badanie?

Są 2 najważniejsze powody: wykluczenie zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków). Dodatkowo USG żył kończyn dolnych wykonuje się w diagnostyce obrzęków kończyn dolnych, niecharakterystycznych dolegliwości bólowych, parestezji, drętwienia, objawów „ciężkich” nóg.

Przebieg badania

Badanie najczęściej przeprowadza się w kilku pozycjach. Początkowo na leżąco oceniając żyły głębokie na udzie w celu wykluczenia zakrzepicy. Polega to na tzw. teście uciskowym. W żyłach panuje niższe ciśnienie niż w tętnicach oraz mają one cieńsze ściany. Przy ucisku głowicą USG żyła powinna się zapadać, co zapewnia o braku zakrzepu w tym miejscu. Następnie w pozycji siedzącej i stojącej ocenia się żyły głębokie na podudziu oraz cały powierzchowny układ żył. Wykonuje się próby, które mają stymulować wsteczny przepływ krwi w żyłach oceniając w ten sposób wydolność zastawek żylnych.